SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII PROWADZONEJ Z WYKORZYSTANIEM TIK

Temat: „Tadeusz Kościuszko na czele powstania”. kl. 4 (45 min.)

Cele lekcji:

Uczeń:

  • poprawnie posługuje się terminami: rozbiory, konstytucja, kosynierzy
  • zna wydarzenia związane z datami: 1772, 3 maja 1791, 1794, 1795
  • wymienia państwa, które dokonały rozbiorów
  • charakteryzuje postać i dokonania Tadeusza Kościuszki
  • zna postać ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego
  • przedstawia znaczenie uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Metody:

  • praca z tablicą interaktywną
  • projekcja filmowa
  • elementy wykładu,
  • quiz multimedialny
  • praca z mapą,
  • karta pracy ucznia.

Formy pracy:

  • indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

  • prezentacja multimedialna,
  • fragmentu filmu pt. „ Kościuszko pod Racławicami „(film 1938),
  • karty „klucze”
  • mapa „Rozbiory Polski”,
  • quiz multimedialny „Tadeusz Kościuszko na czele powstania”.
  • karta pracy „Tadeusz Kościuszko na czele powstania”.

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

  1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
  2. Nauczyciel przedstawia cel lekcji i planowany przebieg zajęć.

Faza realizacyjna

  1. W ramach krótkiego powtórzenia nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie pojęć: „złoty wiek XVI” oraz stulecie wojen w XVII wieku i ich skutki .
  2. W ramach krótkiej prezentacji na tablicy interaktywnej nauczyciel przedstawia sytuację w Polsce w XVIII wieku, zagrożenia ze strony sąsiadów, na mapie pokazuje jakie ziemie odebrano Polsce w kolejnych rozbiorach.
  3. Uczniowie uważnie słuchają wykładu i oglądają prezentację.
  4. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia 1 z Karty Pracy (Załącznik nr 1)
  5. Nauczyciel prosi trzech uczniów o wykonanie tego zadania na tablicy multimedialnej.
  6. W ramach prezentacji na tablicy interaktywnej nauczyciel przedstawia rolę Konstytucji 3 maja, postać Tadeusza Kościuszki.
  7. Nauczyciel prezentuje uczniom fragment filmu „ Kościuszko pod Racławicami”
  8. Uczniowie uważnie słuchają wykładu i oglądają prezentację.
  9. Uczniowie wypowiadają swoje odczucia po obejrzeniu filmu.
  10. W ramach prezentacji na tablicy interaktywnej nauczyciel przedstawia rolę kosynierów w powstaniu kościuszkowskim
  11. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia 2 z Karty Pracy (Załącznik nr 1)
  12. W ramach prezentacji na tablicy interaktywnej nauczyciel przedstawia skutki powstania, zniknięcie Polski z map Europy na 123 lata.
  13. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia 3 z Karty Pracy (Załącznik nr 1)
  14. Nauczyciel prosi chętnego ucznia o wykonanie tego zadania na tablicy multimedialnej.

Faza podsumowująca

  1. W ramach podsumowania lekcji nauczyciel prezentuje na tablicy interaktywnej quiz „Tadeusz Kościuszko na czele powstania” i prosi chętnych uczniów o zaznaczenie poprawnych odpowiedzi.
  2. Uczniowie podchodzą do tablicy zaznaczają prawidłowe odpowiedzi.
  3. Na tablicy wyświetla się wynik klasy, prawidłowe i złe odpowiedzi.
  4. Nauczyciel dziękuje za udział w lekcji.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Załącznik nr 1

Karta pracy do tematu: Tadeusz Kościuszko na

                                                       czele powstania

  1. 1.Podpisz na mapie w odpowiednich miejscach sąsiadów Polski: Prusy, Austrię i Rosję. Zaznacz na mapie:

  • Symbolem 1R ziemie zabrane przez Rosję w I rozbiorze
  • Symbolem 2R ziemie zabrane przez Rosję w II rozbiorze
  • Symbolem 3R ziemie zabrane przez Rosję w III rozbiorze
  • Symbolem 1P ziemie zabrane przez Prusy w I rozbiorze
  • Symbolem 2P ziemie zabrane przez Prusy w II rozbiorze
  • Symbolem 3P ziemie zabrane przez Prusy w III rozbiorze
  • Symbolem 1A ziemie zabrane przez Austrię w I rozbiorze
  • Symbolem 3A ziemie zabrane przez Austrię w III rozbiorze

mapka

  1. 2.Zaznacz właściwą odpowiedź. Przedstawiony powstaniec należał do:

 

 
   

 KOŚCIUSZKO

 

 

  1. Szlachty
  2. Chłopstwa
  3. Mieszczaństwa                                                            
  4. Duchowieństwa

       I nazywano go ……………………………………………

  1. 3.Uporządkuj podane wydarzenia w kolejności chronologicznej wpisując cyfry
  • Złożenie przysięgi przez Kościuszkę w Krakowie
  • Uchwalenie Konstytucji 3 maja
  • Bitwa pod Maciejowicami
  • Trzeci rozbiór Polski
  • Bitwa pod Racławicami